Građevinski propisi u Grčkoj

Besplatne konsultacije

Osnovne informacije

Građevinski propisi u Grčkoj su regulisani Opštim građevinskim propisima (Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός, ili GOC), izmenjenim lokalnim zakonima. Razumijevanje propisa je prilično teško - dokument sadrži mnogo referenci i pojmova koji su specifični za grčki zakon. Istovremeno, isplativa ulaganja u izgradnju nekretnina podrazumijevaju maksimalno korištenje potencijala lokacije. Nakon što ste odlučili izgraditi kuću u Grčkoj, bolje je unaprijed se upoznati sa građevinskim propisima i razumjeti zamršenosti grčkog zakona.

Izgradnja daje vlasniku ista prava za dobijanje boravišne dozvole za vlasnike nekretnina kao i kupovina gotove kuće

Koeficijenti konstrukcije

Prilikom utvrđivanja mogućnosti izgradnje lokacije primjenjuju se četiri glavna koeficijenta: građevinska površina, koeficijent izgrađenosti, koeficijent pokrivenosti i spratnost zgrade.

jedan
GRAĐEVINSKO PODRUČJE
Ukupna površina svih etaža građevinskog objekta. Mjeri se duž vanjskog perimetra zgrade i ne ovisi o njenoj spratnosti.
3
POKRIVANJE
Izraženo u procentima, odnosi se na maksimalnu površinu zemljišta koja se može koristiti za izgradnju u Grčkoj.
2
KOEFICIJENT RAZVOJA
Zakonom se utvrđuje radi utvrđivanja ukupne površine objekata. Pomaže u određivanju dozvoljene građevinske površine.
4
ETAŽA ZGRADE
Broj etaža dozvoljen za gradnju u datom regionu i na datoj zemljišnoj parceli. Prilikom njegovog određivanja uzimaju se u obzir sve etaže, uključujući hipogio (prizemlje) i potkrovlje

Područje zgrade

Koeficijenti po vrstama parcela

Važan kriterijum u određivanju mogućnosti izgradnje parcela u Grčkoj je vrsta zemljišta namenjenog za razvoj. Postoje dvije takve vrste: icopedo i agrotemachio.

Icopedo je zemljište koje se nalazi u granicama građevinskog plana naselja. U zavisnosti od regiona, koeficijent razvoja icopeda kreće se od 0,4 do 2,4.

Agrotemahio, prevedeno na nama razumljivu terminologiju, je parcela iz kategorije poljoprivrednog zemljišta. U Grčkoj im je takođe dozvoljeno da grade, iako se gustina izgradnje značajno razlikuje od ikopedosa. Istovremeno, na agrotemachio je dozvoljena izgradnja komercijalnih objekata, na primjer hotela, proizvodnih objekata, kao i postavljanje solarnih panela za proizvodnju električne energije za naknadnu prodaju. Štaviše, koeficijent izgradnje u ovom slučaju raste na 0,2. Međutim, da bi se dobila građevinska dozvola za hotel, minimalna veličina agrotemachio-a mora biti između 1 i 1,5 ha, ovisno o regiji. Za agrotemachio, dozvoljena građevinska površina zavisi od površine i izračunava se na sledeći način: - Na parcelama do 4.000 kvadratnih metara. m - 186 m2.
— Na parcelama do 8.000 m2. – 200 m2 plus kvadratura veća od 4.000 m2, pomnoženo sa 0,02
— Na parcelama preko 8.000 m2. – 280 m2 plus kvadratura veća od 8.000 kvadratnih metara. m., pomnoženo sa 0,01

Stopa izgradnje Icopeda je veća od Agrotemachia

Za velike parcele agrotemaha uz puteve između naselja dozvoljena je segmentacija, što omogućava povećanje građevinske površine.

Za parcele koje se nalaze na prvoj liniji od mora postoje ograničenja u pogledu spratnosti: na zemljištima tipa icopedo visina objekata ne može biti veća od tri nivoa, ne računajući hipogio (prizemlje). Za parcele tipa agrotemachio granica je dva nivoa i hipogio.

U slučaju agrotemachio-a, mora se uzeti u obzir da objekti koji se ovdje podižu moraju biti udaljeni najmanje 15 m od granica parcele.Ovo pravilo neke od lokacija čini nepogodnim za gradnju.

Prilikom izgradnje nekoliko kuća na jednom mjestu, potrebno je promatrati udaljenost između zgrada koju je utvrdila VK. Za icopedo ne može biti veća od 8 m, za agrotemachio - 3,75 m. Osim toga, objekti na agrotemachio moraju biti povezani krovnom konstrukcijom širine 1 do 6 m, napravljenom od istih materijala kao i glavni objekti. Na Icopedu zgrade mogu biti potpuno odvojene jedna od druge.

Stručnjaci građevinskog odjela Greece Investa vrše potpunu analizu zemljišne parcele kako bi izračunali koeficijent razvijenosti i druge karakteristike građevine, dok istovremeno provjeravaju pravnu čistoću lokacije.

Obračun površina stepenica

Za racionalnije korištenje građevinskog prostora, posebno se uređuju pravila za obračun površine stepenica.

Prilikom izgradnje niskih zgrada, površina vanjskih stepenica se ne uzima u obzir. A u slučaju unutrašnjih stepenica koje povezuju hipogio sa prvim spratom (u Grčkoj se to zove isogio), one se nazivaju isogio kvadratom.

U slučajevima kada je posljednja (gornja) stepenica višespratnice nastavak stepenica koje spajaju hipogio sa izogijom, njegova površina se ne uračunava u ukupnu stambenu površinu. Površina unutrašnjih spiralnih metalnih stepenica tokom izgradnje se ne uzima u obzir.

Tehničke zgrade

Tehnički objekti su neophodni za potrebe održavanja kućanstva. Često se grade između glavnih zgrada kako bi se zaobišlo pravilo o maksimalnoj udaljenosti između zgrada. U potonjem slučaju, sve zgrade također moraju biti povezane natkrivenom konstrukcijom, a tehnička konstrukcija mora se sastojati od najmanje jednog nivoa (ne računajući hipogio), čija se površina uzima u obzir kao stambena.

Projekt 150 m2. na agrotemahju 750 m2.

Želite li znati više?

Ostavite broj telefona za komunikaciju, a naš stručnjak će odgovoriti na sva pitanja

Faze radova tokom izgradnje

01
Faze radova tokom izgradnje

Surađujemo sa profesionalnim arhitektom koji razvija arhitektonska i planska rješenja. Zajedno ćemo odobriti opciju koja će zadovoljiti Vaše želje i omogućiti Vam da dobijete dozvolu za gradnju kuće u Grčkoj

02
Razvoj projekta

Za dobijanje građevinske dozvole potrebno je dostaviti projekat. Istovremeno se dobijaju potvrde od šumarstva da zemljište nije uključeno u šumski fond Grčke, a od odeljenja za arheologiju da lokalitet nema arheološku vrednost.

03
Podnošenje zahtjeva za dozvolu

I ovdje će biti potrebno iskustvo i profesionalnost inženjera-arhitekata da predstavi i brani projekat u urbanističkoj organizaciji.

04
Građevinski radovi

Plus tehnički nadzor. U ovoj fazi, prilikom izvođenja zemljanih radova, potrebno je prisustvo predstavnika arheološke službe.

05
Završetak građevinskih radova

Ova faza uključuje završetak izgradnje, kao i prikupljanje i potpisivanje potrebne dokumentacije za upis završenog građevinskog objekta u urbanističko-plansku organizaciju.

06
Puštanje objekta u funkciju

Nakon završetka izgradnje, prema nahođenju vlasnika, moguće je izvršiti dodatne popravke ili završne radove. Mi takođe pružamo ove usluge

Građevinska dozvola u Grčkoj

Uslovi i troškovi dobijanja

Cijena građevinske dozvole može varirati ovisno o različitim faktorima:
– vrstu i veličinu zemljišta
- broj zgrada podignutih na lokaciji
- ukupna i stambena površina prostora
– prostor tehničkih zgrada i hipogio

Na primjer: u slučaju maksimalnog korištenja građevinskih mogućnosti parcele od 200 kvadratnih metara. m, ne uključujući izgradnju bazena, trošak svih troškova po dobijanju građevinske dozvole iznosiće od 25.000 evra. Ovaj iznos uključuje troškove vezane za razvoj projekta, državne naknade i troškove tehničkog nadzora tokom građevinskih radova.

Rok za dobijanje građevinske dozvole je od nekoliko meseci do šest meseci. Da biste maksimalno povećali brzinu procesa, bolje je povjeriti proces pribavljanja profesionalcima.

za izgradnju bazena potrebna je posebna dozvola
Izmjena projekta

Za izgradnju bazena na lokaciji potrebna je posebna dozvola. U Grčkoj se bazen smatra luksuznim predmetom, pa se stoga trošak pribavljanja odgovarajuće dozvole može činiti neproporcionalno velikim. Ključnu ulogu igra veličina budućeg bazena. Moguće je donekle smanjiti troškove ako dobijete dozvolu istovremeno sa glavnom građevinskom dozvolom za lokaciju.

Dozvola za gradnju bazena

Nakon dobijanja građevinske dozvole, izmjene odobrenog projekta moguće je izvršiti samo u dogovoru sa urbanističkom organizacijom. Sve izmjene se dodatno plaćaju - cijena ovisi o broju i prirodi izvršenih promjena.

Građevinske parcele

Vidjeti sve

Odgovor na pitanje

Izraz "dnevni prostor" u Grčkoj ima potpuno drugačije značenje od uobičajenog zbroja svih površina dnevnih soba. U skladu sa Opštim pravilnikom o građenju, stambeni prostor obuhvata sve prostorije koje se nalaze u okviru zgrade, uz niz izuzetaka. Prilično obiman spisak ovih izuzetaka dat je u pomenutom Pravilniku. To uključuje, posebno, garažna mjesta, hipogije, prostore lođa i balkona, itd.

Natkrivena garažna mjesta ili κλειστοί χώροι στάθμευσης su prostori uz kuću za parkiranje vozila površine do 20 m2. Mogu se nalaziti i na nivou hipogio i izogio.

Zakonodavstvo ne nameće ograničenja za lokaciju garažnih prostorija na istoj razini kao i stambene. Osnovni uslov je da u garažu mora biti obezbeđen nesmetan ulazak vozila.

Skladišta i ostave mogu se nalaziti na bilo kojoj etaži, bez ograničenja veličine. Istovremeno, osim ako nisu na nivou hipogija, njihova površina će se uzeti u obzir kao stambena.

Minimalna visina isogio nivoa od poda do plafona treba da bude 2,4 m. Ovo je učinjeno kako bi se izbeglo veštačko snižavanje nivoa plafona na crtežima radi dodavanja dodatnog poda.

>
Besplatne konsultacije

Razmišljate o kupovini nekretnine u Grčkoj? Da li ste zainteresovani za građevinsku ili boravišnu dozvolu? Postavite nam pitanje i ostavite svoj telefon ili email. Naš stručnjak će Vas kontaktirati u roku od sat vremena radi konsultacije.

Elena Dolmenidi
specijalista za nekretnine