ODABIR PARCELA
DIZAJN
IZGRADNJA
Građevinski projekti
Vidjeti sveParcele za vile
Vidjeti sveNabavite personalizirani odabir
Odgovorite na 10 pitanja i mi ćemo vam poslati najprikladnije opcije
Parcele za hotele
Vidjeti svePopularna pitanja
Odgovori na često postavljana pitanja o gradnji u Grčkoj. Ako želite da saznate više, koristite obrazac za konsultacije ispod. Ili koristite online chat i mi ćemo vam odmah odgovoriti.
Parcele u Grčkoj se mjere u stremovima. 1 stremma je ekvivalentna 10 ari, 1000 m2 ili 0,1 ha.
Da, možeš. Možete izgraditi nekoliko kuća i prodati ih sa susjednim parcelama. 4.000 sq.m. potrebna za dobijanje građevinske dozvole. Nadalje, možete prodati kuće sa susjednim parcelama, podijeljene po vlastitom nahođenju.
Ovo je obostrano korisna šema saradnje, popularna u Grčkoj, u kojoj vlasnik zemljišne parcele daje svoju parcelu za izgradnju od strane građevinske kompanije, koja se zauzvrat obavezuje da će je izgraditi o svom trošku, a po završetku izgradnje izgradnje, vlasnik zemljišne parcele dobija vlasništvo nad dijelom zgrada. U pravilu se obračun ovog dijela vrši po dogovoru stranaka na osnovu cijene lokacije, a izražava se u postocima.
Troškove provođenja električne energije do gradilišta plaća vlasnik, ali ga sprovodi samo državna kompanija ΔΕΗ, koja određuje i cijenu radova u zavisnosti od potrebnog broja stubova i transformatora, kao i složenosti radova. . Približna cijena može doseći i do 30 eura po metru.
Troškovi postavljanja cijevi za vodoopskrbu lokacije su otprilike 5 do 10 eura po 1 m2.
Izuzetno je teško dobiti dozvolu za bušenje bunara, jer za to ne bi trebalo postojati vodovod ili drugi bunar u radijusu od nekoliko kilometara. U praksi, mnoge bušotine buše ilegalno, bez dozvole ili sa geotermalnom dozvolom. Nakon toga, takav ilegalni bunar može se legalizirati prijavom u relevantnu organizaciju. Cijena opreme za bušenje i bušotine je cca 100 eura po metru.
Toplo ne preporučujemo kupovinu parcele bez inženjerske i građevinske stručnosti. Šta to znači u praksi: naš inženjer prvo provjerava sve dokumente, određujući sve građevinske kodove za datu lokaciju, zatim odlazi na gradilište sa topografom, postavlja granice gradilišta i gradilišta. Analizira tlo, reljef i druge detalje vezane za gradnju. Cena takvog pregleda je 200 evra, ali može da uštedi desetine hiljada.
Možete, ali morate shvatiti da se građevinska dozvola izdaje za određeni arhitektonski projekat, te ćete je u svakom slučaju morati promijeniti u skladu sa svojim potrebama. Gotovo sve parcele u Grčkoj se prodaju bez građevinske dozvole, osim ako je vlasnik sam planirao da gradi na parceli, dobio dozvolu pa se predomislio i odlučio prodati. Građevinska dozvola važi 4 godine i može se produžiti za još 4.